Jesteś już niemal gotowy do wyjazdu w swoją podróż po Wietnamie. Śnisz na jawie o malowniczych tarasach ryżowych w Sapa oraz o strzelistych skałach Zatoki Ha Long. Już z niecierpliwością czekasz na ulice przepełnione skuterami oraz stoiska z jedzeniem ulicznym. Możesz niemal poczuć smak pysznego banh mi oraz parującego pho.
Lecz wtedy przypominasz sobie o wizie i zaczynasz się martwić.
Dla wielu narodowości proces ubiegania się o wizę do Wietnamu nie jest zbyt prosty i nie wystarczy pojawić się na lotnisku oraz dokonać opłaty. Jednak jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, możesz pojechać do Wietnamu bez napotykania żadnych problemów oraz cieszyć się widokami, zapachami oraz smakami tego fascynującego kraju.
Aby otrzymać VOA, najpierw musisz zdobyć promesę wizową. To dokument wydawany przez Urząd Imigracyjny Wietnamu pozwalający na odebranie swojej wizy po przylocie na lotnisko. Niestety nie istnieje żadna strona sponsorowana przez rząd, by otrzymać promesę wizową, ale możesz znaleźć w internecie wiele agencji, które pobierają za tę usługę opłatę w wysokości około 20 USD. Dużo takich stron wydaje się być nielegalnymi, jednak jeśli rozejrzysz się po internetowych forach podróżniczych, z pewnością znajdziesz rekomendacje innych osób, które niedawno z powodzeniem skorzystały z jakichś agencji. Przewodnik Lonely Planet poleca Vietnam Visa Choice i Vietnam Visa Center. Starannie sprawdź jednak swój wybór, jako że istnieje wiele firm i stron o podobnych nazwach.
Kiedy tylko wypełnisz formularz na stronie agencji, powinieneś otrzymać swoją promesę na swój adres e-mail w przeciągu 2-3 dni. Możesz zauważyć, że na dokumencie widnieją też nazwiska innych osób; to powszechna praktyka, która w żaden sposób nie ma wpływu na Twoją wizę do Wietnamu.
Z promesą w dłoni jesteś gotów, by ruszać dalej. Po odczekaniu w kolejce oraz dokonaniu opłaty stemplowej na lotnisku w Wietnamie, otrzymasz swoją wizę. Kwota ta wynosi 25 USD za wizę jednokrotnego wjazdu i 50 USD za wizę wielokrotnego wjazdu. Opłatę można uiścić wyłącznie gotówką.
Wiza „on arrival” jest dostępna dla podróżnych przybywających do Wietnamu drogą powietrzną na lotnisko międzynarodowe w Hanoi, Ho Chi Minh, Nha Trang lub Da Nang. Wiza ta nie jest wydawana na lądowych przejściach granicznych.
W lutym 2017 roku Wietnam wprowadził program E-wizy. E-wiza pozwala obywatelom 46 państw, w tym Polski, na pobyt w Wietnamie do 30 dni. Aby otrzymać tę wizę, możesz odwiedzić jedną z dwóch oficjalnych stron: immigration.gov.vn lub evisa.xuatnhapcanh.gov.vn. Po prostu wypełnij formularz wprowadzając swoje dane, dokonaj opłaty w wysokości 25 USD oraz poczekaj 3-5 dni. Pamiętaj, żeby zapisać swój numer referencyjny, jako że będziesz go potrzebować do sprawdzenia statusu swojej wizy. Niektórzy wnioskodawcy ostrzegli, że numer ten nie jest zapisany w Twojej weryfikacyjnej wiadomości e-mail.
Kiedy tylko status Twojej wizy będzie zatwierdzony, możesz ją wydrukować. Pamiętaj o tym, żeby wziąć ją ze sobą: będziesz jej potrzebować, aby przejść przez kontrolę paszportową.
Niektórzy podróżni zgłaszali usterki na stronie i problemy związane z załadowywaniem pliku ze zdjęciem, dlatego pamiętaj, że jeśli wybrałeś tę opcję, będziesz potrzebować nieco cierpliwości. Podobnie jak w przypadku każdego innego formularza online, wypełniaj go powoli i uważnie, upewniając się, że nie popełniłeś żadnego błędu w pisowni. Słyszy się o historiach ludzi, którzy zostali odesłani na granicy z powodu literówek na swojej e-wizie.
W przeciwieństwie do VOA, ta wiza jest akceptowana również na lądowych przejściach granicznych, chociaż może przyczynić się do lekkich opóźnień, jeśli urzędnicy na przejściu granicznym nie są zapoznani z tym stosunkowo nowym systemem.
Składanie wniosku w ambasadzie to klasyczna, wypróbowana oraz skuteczna metoda na otrzymanie wizy. Jeśli wybierasz ten sposób, odwiedź stronę internetową Ambasady Wietnamu lub Konsulatu Wietnamu w swoim kraju. Po złożeniu niezbędnych dokumentów, możesz otrzymać wizę osobiście, drogą pocztową, a czasem nawet za pomocą e-maila. W zależności od ambasady, wiza może zostać przyznana nawet w przeciągu trzech dni.
Większość osób nie wybiera tej metody podróżując do Wietnamu, ponieważ wiza wydawana przez ambasadę kosztuje więcej niż wiza „on arrival” lub e-wiza.
Istnieje kilka wyjątków od powyższych zasad związanych z ubieganiem się o wizę, dlatego zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek z tych metod, sprawdź wymagania dotyczące swojego kraju. Członkowie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) mogą przebywać w Wietnamie przez 90 dni bez potrzeby posiadania wizy. Obywatele kilku europejskich państw, takich jak Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania, mogą przebywać w Wietnamie przez 15 dni bez wizy. Dla turystów z Filipin jest to okres 21 dni, a dla tych z Mjanmy i z Brunei, 14 dni.
Proces ubiegania się o wizę może być utrapieniem, ale nie powinieneś pozwolić na to, by zepsuło to Twoją podróż, zanim się ona nawet rozpocznie. Jeżeli wybierzesz jedną z tych metod na zdobycie wizy do Wietnamu, możesz być pewny swego sukcesu oraz czuć satysfakcję z tego, że jesteś o krok bliżej do udanych wakacji. W Wietnamie będziesz w stanie zapomnieć o całej tej logistyce wizowej zachwycając się oszałamiającymi krajobrazami, przemierzając ciasne uliczki oraz uzależniając się od słodkiej i energetycznej ca phe sua da.